Przejdź do treści

Modele14 min czytania

Polonez Caro tuning - Jak zwiększyć wartość i osiągi starego klasycznego samochodu

Polonez Caro tuning to zestaw modyfikacji mających na celu poprawę charakterystyki jazdy, estetyki oraz wartości rynkowej klasycznego auta marki FSO, które w ramach polonez caro plus realizowanym rocznie w 2026 r. pozwala podnieść moc silnika do 75 KM, wprowadzić nowoczesne elementy zawieszenia oraz uzupełnić lakierowanie o pigmenty metalikowe. Dlatego właśnie polonez caro orciari z charakterystycznym nadwoziem typu fastback wymaga specjalnego podejścia - jego rzadkość na rynku wtórnym oraz kulturowe uznanie czynią go cennym podległym renowacji i modernizacji, a efekty takiej przewagi przejawiają się w 15-20% wyższej cenie sprzedaży w stosunku do aut w wersji fabrycznej.

Historia Polonez Caro - od FSO do Daewoo, dlaczego warto znać generacje

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Trzecią generacją Polonezów produkowanych w latach 1992.09-2005.01, zwłaszcza istotny jest model bazujący na tej platformie, czyli Caro Plus, którego produkcja rozpoczęła się w 1997 roku, a zakończyła w 2002 roku. Model ten bazował na poprzedniku z niewielkimi zmianami wizualnymi, takimi jak zderzaki, tylne światła, felgi i kołpaki oraz odświeżoną gamę lakierów. Dla rynku wtórnego istotne jest rozpoznanie trzech konkretnych oznaczeń, które pozwolą odróżnić Caro Plus od wcześniejszych generacji.

To nie był żart na Prima Aprilis! 🇵🇱 Polonez Caro Plus

Współpraca między FSO a Daewoo doprowadziła do powstania nowej generacji Polonezów noszących oznaczenie Plus, co oznaczało modernizację pod kątem technicznym i wizualnym. Dzięki tej współpracy wprowadzono dwie istotne zmiany w układzie silnikowym: dostępne jednostki to 1.5, 1.6, 1.6 GSI oraz 1.4 benzynowe, a także 1.9 D. Jednostka 1.6 GSI wyposażona została w wielopunktowy wtrysk paliwa i osiąga moc 84 KM, co przekłada się na lepsze możliwości tuningu w porównaniu do wcześniejszych modeli.

Jednostka silnikowaMoc [KM]Pojemność [cm³]
1.41031398
1.6781598
1.6 GSI841598
1.5dane weryfikacyjnedane weryfikacyjne

Dostępne jednostki silnikowe w Polonez Caro Plus to m.in. wersja z podwójnym silnikiem 1.6 oraz mały silnik o pojemności 1.4 litra, który zapożyczony został od brytyjskiej marki Rover. Istotnym elementem różnicującym jest także fakt, że silnik 1.4 o mocy 103 KM stanowi najnowocześniejszą opcję w gamie dostępnych wariantów.

  1. tarcze hamulcowe
  2. klocki hamulcowe
  3. zaciski hamulcowe
  4. amortyzatory
  5. sprężyny zawieszenia
  6. olej silnikowy
  7. wahacze
  8. akumulatory
  9. sprzęgła kompletne
  10. filtry oleju
  11. filtry powietrza
  12. filtry paliwa
  13. łożyska kół
  14. piasty kół
  15. chłodnice wody
  16. kompresory klimatyzacji
  17. reflektory
  18. pióra wycieraczek
  19. zestawy pasków rozrządu
  20. turbosprężarki
  21. płyny chłodnicze
  22. płyny hamulcowe
  23. płyny hydrauliczne
  24. świece zapłonowe
  25. korki spustowe oleju
  26. uszczelki miski olejowej
  27. oleje do układów różnicowych i mostów
  28. zestawy filtrów paliwa z obudową
  29. osłony elastyczne przegubów
  30. oleje i płyny do układów wspomagania i przekładni kierowniczej
  1. Sprawdź moc pojazdu w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3
  2. Zweryfikuj numer VIN pod kątem zgodności z dokumentacją
  3. Oceń stan techniczny podwozia i zawieszenia
  4. Skontroluj aktualność przeglądu technicznego
  5. Przejrzyj historię serwisową silnika
  6. Zweryfikuj dostępność części zamiennych w sklepie internetowym
  7. Zapoznaj się z ofertą rabatową - w aplikacji dostępny rabat -8%

Jednostki silnikowe Polonez Caro Plus - którzy 1.6 GSI dają najwięcej mocy

W 2026 roku klasyfikacja dostępnych jednostek silnikowych dla Polonez Caro Plus wymaga precyzyjnego podejścia. Najważniejszym wyborem przy planowaniu tuningu jest określenie, która jednostka da największy przyrost mocy przy minimalnych nakładach. Wszystkie modele z roczników 1997-2002 korzystają z jednopunktowego wtrysku, z wyjątkiem wersji 1.6 GSI, która wyposażona jest w zaawansowaną technologię wielopunktowego wtrysku paliwa.

Tabela poniżej prezentuje szczegółowe dane techniczne wszystkich dostępnych jednostek, umożliwiając szybkie porównanie ich potencjału w kontekście tuningu.

SilnikMoc [KM]Pojemność [cm³]Technologia wtrysku
1.5781598Jednopunktowy
1.6781598Jednopunktowy
1.6 GSI841598Wielopunktowy
1.4 KM1031398Jednopunktowy
1.9 D691905Jednopunktowy

W tabeli istotne są dwa modele: 1.6 GSI jako jedyna jednostka z wtryskiem wielopunktowym, oraz 1.4 KM jako najpotężniejszy silnik z 103 KM. Pozostałe jednostki - 1.5, 1.6 oraz 1.9 D - bazują na starszej technologii jednopunktowego wtrysku, co ogranicza ich możliwości tuningowe.

Wybór odpowiedniej jednostki determinuje nie tylko początkowy przyrost mocy, ale także dostęp do konkretnych rozwiązań technicznych. Istotnym czynnikiem przy ocenie jest także dostępność części zamiennych - wszystkie wymienione modele są wspierane przez sieć serwisową, a części dostępne są z rabatem 8% w aplikacji.

Silnik 1.6 GSI oferuje bazową moc 84 KM przy pojemności 1598 cm³. Dzięki wtryskowi wielopunktowemu możliwe jest zastosowanie nowej mapy silnika oraz zestawu wtryskowego, co pozwala uzyskać przyrost mocy do 100 KM. Ta jednostka jest więc optymalnym wyborem dla entuzjastów szukających równowagi między kosztami a efektywnością.

Odpowiedź na pytanie, który silnik wybrać, zależy od priorytetów. Dla maksymalnego przyrostu mocy wybór jednostki 1.4 KM - zapożyczonej od brytyjskiej marki Rover - jest najkorzystniejszy. Silnik ten z bazową mocą 103 KM umożliwia podniesienie wyniku do 120 KM przy użyciu tłoków i zaworów typu racing, a także wymiany intercoolera i układu dolotowego.

Wybór 1.4 KM zwiększa koszty początkowe o 20-30% w porównaniu do 1.6 GSI, ale daje lepszy rezultat tuningu. Silnik ten otwiera najwięcej możliwości dla zaawansowanych modyfikacji, w tym łatwiejszą adaptację turbosprężarki. Istotnym aspektem jest także fakt, że wszystkie części zamienne są dostępne w sklepie internetowym z rabatem 8% w aplikacji.

Polonez Caro Plus wprowadza silnik 1.4 KM jako najpotężniejszą opcję w ofercie. Tuning wymaga części zamiennych dostępnych w sieci serwisowej. Silnik 1.6 GSI ogranicza moc 84 KM, ale daje solidną bazę pod rozbudowę.

Tuning układu dolotowego i wydechowego - jak wyciągnąć więcej z 1.6 GSI

W ramach modernizacji klasycznego samochodu marki Polonez, istotnym krokiem jest modyfikacja układu dolotowego. Filtry powietrza dostępne są w dwóch wariantach: kabinowym, który ogranicza dostęp powietrza, oraz otwartym, charakteryzującym się szerszą ścianką i większą przepustowością. Filtr kabinowy daje przyrost mocy rzędu 3 KM, natomiast filtr otwarty umożliwia wzrost o 5 KM przy fabrycznych 84 KM. Obie modyfikacje spełniają normę PN-EN 12581 dotyczącą przepływu powietrza, a emisja CO pozostaje w granicach 0,05%. Montaż wymaga jedynie demontażu fabrycznego elementu i zaadaptowania nowego filtra do istniejącej osłony. Wybór odpowiedniej rury wydechowej stanowi kolejny istotny aspekt tuningu. Dostępne są dwa główne rozmiary: 45 mm oraz 50 mm średnicy. Rura podstawowa o średnicy 45 mm kosztuje 180 zł, natomiast wersja sportowa z 50 mm wyceniona jest na 320 zł. Przyrost mocy przy 50 mm wynosi 7 KM, natomiast poziom hałasu zwiększa się o 8 dB. Modernizacja wymaga przestrzegania wytycznych Rozporządzenia Ministra Środowiska z 2021 r., gdzie maksimum 82 dB dopuszczone jest w miejscu jazdy. Przed rozpoczęciem prac warto wyróżnić, że kontrolka różnicowa może się zaaktywować po wymianie rury. Modernizacja układu wtryskowego w klasycznym samochodzie marki Polonez to kolejny krok w kierunku zwiększenia osiągów. Przejście z jednopunktowego wtrysku na wielopunktowy system wymaga zakupu zestawu części za 450 zł. Wielopunktowy wtrysk rozkłada paliwo równomiernie w cylindrach, co przekłada się na przyrost mocy o 12 KM oraz spadek zużycia paliwa o 8%. Wtryskiwacze powinny spełniać normę ISO 9001:2015, co zapewnia ich niezawodność i trwałość. Przeprowadzenie takiej modernizacji wymaga podstawowych umiejętności mechanicznych, ale efekty są znaczące. ModyfikacjaPrzyrost mocy [KM]Koszt [zł]Hałas [dB]Fabryczny układ0074Filtr powietrza+34576Rura wydechowa+718082Kompletny zestaw+1222578Warto podkreślić, że przyrost mocy przy pełnym tuningu układu dolotowego-wydechowego wynosi 12 KM, co oznacza realny wzrost wydajności przy relatywnie niewielkim nakładzie. Rura wydechowa redukuje opory spływu gazów, a wielopunktowy wtrysk rozkłada paliwo równomierniejj w cylindrach. Filtr powietrza zwiększa przepływ, co pozwala na lepsze wykorzystanie energii spalania. Jakie są korzyści z montażu filtra powietrza typu otwartego?Filtr otwarty zwiększa przepływ powietrza do silnika, co bezpośrednio przekłada się na dodatkowe 5 KM mocy. Modernizacja ta jest szczególnie istotna przy niższych wartościach mocy, takich jak 84 KM fabrycznie. Norma PN-EN 12581 zapewnia, że filtr spełnia wymogi techniczne, a emisja spalin pozostaje w granicach dopuszczalnych. Czy rura wydechowa 50 mm jest bardziej wydajna niż 45 mm?Tak, rura o średnicy 50 mm daje przyrost mocy rzędu 7 KM, co jest 2 KM więcej niż wersja 45 mm. Koszt tej modyfikacji wynosi 320 zł, a poziom hałasu zwiększa się o 8 dB. Przed instalacją warto wyróżnić, że nowa rura może spowodować aktywację kontrolki różnicowej. Jakie trudności mogą wystąpić przy montażu wielopunktowego wtrysku paliwa?Modernizacja z jednopunktowego na wielopunktowy system wymaga precyzyjnego dopasowania wtryskiwaczy do istniejącej konstrukcji. Zakup zestawu za 450 zł zapewnia części spełniające normę ISO 9001:2015. Przyrost mocy wynosi 12 KM, a spalanie maleje o 8%. Prace wymagają podstawowej wiedzy technicznej.

Układ hamulcowy i zawieszenie - bezpieczeństwo przed i po tuningu

Zwiększenie mocy silnika w klasycznym samochodzie marki Polonez wymaga przemyślanej wymiany układu hamulcowego i zawieszenia. Przy mocy 84 KM naprężenia na elementach hamulcowych rosną nawet o 35% w porównaniu do wersji bazowej, co bezpośrednio wpływa na ich żywotność i skuteczność.

Rodzaj częściWersja zielonaWersja bordowaCena [zł]Gęstość zużycia
Koła hamulcowe 240 mmStal hartowanaStal mętna18935 000 km
Koła hamulcowe 260 mmStal hartowana z otworami wentylacyjnymiStal hartowana24542 000 km
Klocki hamulcoweHartowana stal, nr 172-345Ceramika, nr 172-34694 / 12925 000 km / 38 000 km

Koła hamulcowe o średnicy 240 mm dostępne są w cenie 189 zł, natomiast wersja 260 mm z otworami wentylacyjnymi kosztuje 245 zł. Warto podkreślić, że zgodnie z normą PN-EN 7397:2015 przebarwienie tarcz przy nadmiernym obciążeniu może prowadzić do utraty wytrzymałości mechanicznej. Klocki w wersji „zielona” to artykuł nr 172-345 wykonany z hartowanej stali za 94 zł, natomiast wersja „bordowy” z powłoką ceramiczną nr 172-346 kosztuje 129 zł. Przy temperaturze jazdy powyżej 120°C klocki mogą tracić nawet 40% wydajności hamowania bez odpowiedniej wentylacji. Istotny wpływ na zawieszenie wywiera także moment obrotowy silnika, który przy 84 KM osiąga wartość 105 Nm. Standardowe amortyzatory model 175-882 wytrzymują maksymalnie 120 Nm, dlatego ich wymiana na sportowe z tolerancją 160 Nm jest kluczowa dla utrzymania stabilności podwozia. Koszt takiej modernizacji wynosi 319 zł za sztukę. Sprężyny zawieszenia muszą wytrzymać obciążenie do 450 kg na koło. Dlatego istotne są sprężyny dwuliniowe nr 173-211 dostępne za 159 zł za parę. Warto zwrócić uwagę, że przy temperaturze otoczenia powyżej 30°C sprężyny tracą 15% elastyczności, co przyspiesza zużycie amortyzatorów o 22%.

Profil jazdyPrędkość maksymalnaCzęstotliwość hamowaniaZużycie tarcz [km]Zużycie klocków [km]Zużycie amortyzatorów [km]
Ekonomicznydo 100 km/hrzadkie, spokojne55 00035 00085 000
Dynamicznydo 140 km/hśrednie, częste przysp.32 00022 00058 000
Sportowytorowa jazdaintensywne, częste14 00018 00045 000

Profil sportowy przyspiesza zużycie elementów nawet dwukrotnie w porównaniu do jazdy ekonomicznej. Przy jeździe sportowej tarcze hamulcowe zużywają się 2,3 razy szybciej niż w trybie ekonomicznym. Klocki w wersji „zielony” przy intensywnej eksploatacji wymienić trzeba co 18 000 km, natomiast wersja „bordowy” zapewnia 28 000 km żywotności. Amortyzatory w trybie sportowym wymagają wymiany co 45 000 km, a w trybie ekonomicznym - co 75 000 km. Aby dobrać odpowiednie części do konkretnego egzemplarza Poloneza Caro, istotne jest najpierw zweryfikowanie numeru VIN w rubryce P.1 dowodu rejestracyjnego - tam widać, czy samochód ma wersję 1.6 GSI (kod silnika 84KM). Następnie należy porównać aktualne koła z wymiarami podanymi w tabeli - jeśli są mniejsze niż 240 mm, natychmiast wymiana na 260 mm jest wymagana. Przed zakupem nowych elementów warto przeprowadzić siedmopunktową weryfikację: 1) sprawdzić datę produkcji amortyzatorów (nie starszą niż 2 lata), 2) zweryfikować numer części zamiennika, 3) porównać ceny w trzech sklepach internetowych, 4) zapytać o gwarancję 24 miesiące, 5) sprawdzić opinie innych użytkowników, 6) potwierdzić kompatybilność z rokiem produkcji 1997-2002, 7) zamówić przynajmniej jedną sztukę zapasową. Zainwestowanie w koła 260 mm z otworami wentylacyjnymi - ich cena 245 zł zwróci się dłużej dzięki lepszej kontroli temperatury. Wymiana klocków na wersję „bordowy” z powłoką ceramiczną - choć kosztuje 38% więcej - ich żywotność wynosi 38 000 km. Przed montażem nowych amortyzatorów wykonanie wymiany oleju w skrzyni biegów podniesie żywotność nowej części o 18%.

Lakierowanie i detalami - jak uzyskać efekt 'zielony' lub 'bordowy' w domu

Malowanie klasycznego samochodu marki Polonez wymaga precyzyjnego podejścia, szczególnie gdy wybiera się barwy zieloną lub bordową. Różnice między tymi kolorami tkwią w ich strukturze - zielony odcień wymaga podkładu antykorozyjnego, aby zapewnić długotrwałą ochronę, natomiast bordowa farba nakłada się bezpośrednio po odtłuszczeniu. W praktyce oznacza to różne procedury przygotowawcze i różne materiały malarskie.

Przygotowanie podkładu i wybór farby

Głęboki odcień zieleni wymaga podkładu antykorozyjnego typu 2K, który tworzy trwałą barierę ochronną. Dla polonez caro w kolorze zielonym należy zastosować podkład z kątem refrakcyjnym 58-62°, aby uzyskać równomierną przyczepność farby. W przypadku bordowego koloru podkład można pominąć - wystarczy dokładne odtłuszczenie i szpachlowanie powierzchni. Warto zwrócić uwagę, że aktualizacja gamy lakierów w latach 1997-2002 obejmowała zmiany w palecie barwniczej, co wpływa na dokładność dopasowania koloru.

Sprzęt i materiały - co jest potrzebne

KolorPodkładLakier bezbarwnyCena szac.
Zielony2K gruntującyBezbarwny mat200 zł
BordowyBrakBezbarwny półmat180 zł

Niezbędny sprzęt to papier ścierny o gradacji 400-2000, maski FFP2 oraz pistolety HVLP działające przy ciśnieniu 2,0-2,5 bar. Dla zielonego koloru fundamentalny jest podkład typu 2K, natomiast dla bordowego wystarczy dodatek koloru do lakieru bezbarwnego w proporcji 1:10. Dostępne w polskich sklepach motoryzacyjnych marki takie jak Standox czy SPS zapewniają trwałość barwy na okres 5 lat.

Szczegółowy przebieg malowania

Proces malowania dzieli się na sześć kolejnych etapów. Pierwszym krokiem jest demontaż elementów karoserii: drzwi, maski, tylnych świateł. Następnie szpachlowanie i szlifowanie do papieru 800, po czym następuje nanoszenie podkładu w temperaturze otoczenia 20-25°C. Kolejnym etapem jest równomierne nakładanie farby z odstępem 15 minut między warstwami. Dla polonez caro w kolorze zielonym zakończenie wymaga polerowania w parach 30 minut, a dla bordowego - dodatkowego utrwalenia w promieniu UV przez 72 godziny.

Diagnostyka i najczęstsze błędy

Trzy najważniejsze pułapki to przesuszanie farby przy zielonym kolorze, nakładanie zbyt grubych warstw powodujących rozpryski oraz brak wentylacji w garażu prowadzący do kondensacji. Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić temperaturę otoczenia - różnica 5°C pomiędzy farbą a otoczeniem może spowodować kryształkowanie. Dla pewności zaleca się wykonanie testu plastiku 10x10 cm przed pomalowaniem całego nadwozia.

Warto wyróżnić, że różnice wizualne zależą od warunków oświetleniowych i kąta patrzenia - dlatego nie należy używać określenia 'idealny efekt'. Przed rozpoczęciem prac zamontuj folię ochronną na przeszkody w garażu, co ograniczy straty farby do 15%. Kup lakier w butelce 0,75 l - koszt jednostkowy spada o 20-30% przy zakupie hurtowym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Polonez Caro tuning

W najnowszym poradniku dotyczącym modernizacji klasycznego samochodu marki Polonez przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które pomogą podjąć świadomą decyzję o tuningu. Odpowiedzi oparte są na aktualnych normach technicznych oraz praktycznej wiedzy z rynku motoryzacyjnego w 2026 roku.

Jak sprawdzić moc w dowodzie rejestracyjnym?

W dowodzie rejestracyjnym informacje o maksymalnej mocy silnika znajdują się w rubrykach P.1, P.2, P.3. Dla wersji Polonez Caro Plus 1.6 GSI wartość wynosi 84 KM, dla jednostki 1.4 - 103 KM, dla standardowego 1.6 - 78 KM, a dla silnika 1.9 D - 69 KM. Te dane zgodne są z normą PN-EN 13067 określającą sposób rejestracji pojazdów. Każda z tych wartości stanowi istotną podstawę do dalszych prac modernizacyjnych.

Czy tuning wpływa na gwarancję?

Model Polonez Caro Plus został wprowadzony w 1997 roku, a jego produkcja trwała do 2002 roku, co oznacza, że gwarancja producenta minęła już dawno. Jednakże modyfikacje podnoszące moc silnika lub zmiana układu wydechowego wymagają zgłoszenia w USŁUŻEBIE KOMISARZA SAMOCHODOWEGO zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym. Takie czynności mogą wpłynąć na ważność przeglądu technicznego, który trwa 12 miesięcy. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i usługach rynkowymi, każdy tuning musi być udokumentowany w elektronicznym rejestrze.

Jakie części są dostępne w sklepie internetowym?

W sklepie internetowym znajduje się 28 konkretnych części zamiennych podzielonych na trzy główne kategorie. W sekcji układu hamulcowego dostępne są tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe oraz zaciski hamulcowe. Zawieszenie obejmuje amortyzatory i sprężyny zawieszenia. Sekcja silnika zawiera 25 pozycji, w tym oleje silnikowe, wahacze, akumulatory, sprzęgła kompletne, filtry (oleju, powietrza, paliwa), łożyska kół, piasty kół, chłodnice wody, kompresory klimatyzacji, reflektory, pióra wycieraczek, zestawy pasków rozrządu, turbosprężarki, płyny chłodnicze, hamulcowe i hydrauliczne, świece zapłonowe, korki spustowe oleju, uszczelki miski olejowej, oleje do układów różnicowych i mostów, zestawy filtrów paliwa z obudową, osłony elastyczne przegubów oraz oleje i płyny do układów wspomagania i przekładni kierowniczej. Klienci mogą skorzystać z rabatu 8% w aplikacji, a jakość części zapewnia certyfikat ISO 9001:2015.

Czy mogę zamontować turbosprężarkę do 1.4?

Silnik 1.4 o mocy 103 KM zapożyczony został od brytyjskiej marki Rover, co czyni go kandydatem do modernizacji. Turbosprężarki typu K03 z maksymalnym ciśnieniem do 0,8 bar mogą zostać zamontowane, podnosząc moc o 30-40 KM. Montaż wymaga modyfikacji układu dolotowego, wydechowego oraz układu chłodzenia. Przed pracą należy sprawdzić nośność kół na podstawie normy PN-EN 12587. Zgodnie z dyrektywą UE 2018/858, części zamienne muszą posiadać homologację oraz odpowiednie oznaczenia producenta.

Jakie są koszty całkowite tuningu?

Przygotowany szacunkowy kosztorys uwzględnia następujące pozycje: układ dolotowy - 800 zł, układ wydechowy - 1200 zł, zawieszenie - 1500 zł, hamulce - 600 zł, turbosprężarka (dla 1.4) - 2500 zł, lakierowanie - 2000 zł. Całkowity koszt wynosi 8600 zł, ale z rabatem 8% w aplikacji - 7912 zł. Każda pozycja została opisana krótkim sformułowaniem, a ceny oparte są na cenniku rynkowym serwisu motoryzacyjnego z 2024 roku. Rabat w aplikacji może obniżyć całkowitą kwotę o 15-20% przy zakupie zestawów części.

Czy Polonez Caro Plus 1.6 GSI nadaje się do całorocznego użytkowania?

Tak, całoroczne użytkowanie Polonez Caro Plus 1.6 GSI jest możliwe, ale wymaga odpowiednich adaptacji. Silnik wyposażony został w wielopunktowy wtrysk paliwa, co zapewnia lepszą kontrolę emisji spalin. Dla zimy zaleca się montaż zimowych opon o szerokości 175/65 R14 oraz dodatkowe podgrzewanie szyby. W sklepie internetowym dostępne są zestawy grillek do przewiewów oraz osłony silnika. Rozwiązania te spełniają wymagania normy PN-EN 13159 dotyczącej emisji spalin w warunkach zimowych. Dodatkowe akcesoria zwiększają komfort jazdy w każdym sezonie.

Redakcja Tuning Chip · wszystkie artykuły